Nejčastější dotazy – Psi

pes

1. Je opravdu rozdíl mezi levnými krmivy pro zvířata a dietami/krmivy SPECIFIC ™?

Jako u většiny věcí, které se dají koupit, platí i tady vyšší cena = vyšší kvalita.  Ve vyšší ceně jsou obsaženy náklady na vývoj nových, moderních receptur, zajištění kvalitních vstupních surovin pocházejících z lokálních, resp. evropských zdrojů a také náklady na zajištění/kontrolu kvalitní výroby. Diety/krmiva SPECIFIC® se pak neustále přizpůsobují novým trendům, které často do výživy zvířat přicházejí z oblasti lidských potravin. V poslední době tak byly do diet/krmiv SPECIFIC® zařazeny takové složky, jako nenasycené mastné kyseliny, juka, beta-glukany, specifické protilátky proti nejčastějším infekčním chorobám psů/koček apod. To všechno vyžaduje čas i peníze a promítá se do konečné ceny výrobku.

 

2. Je pravda, že můj pes potřebuje hodně masa, protože se vyvinul z vlka?

Psi jsou, pokud se týká zdrojů potravy velmi flexibilní. Podobně jako lidé patří i oni do skupiny omnivorní = všežravci a mohou tedy bez problémů trávit jak maso, tak rostliny. Zde se psi liší od koček, u kterých musí být podíl masa, resp. bílkovin vyšší.  Ve skutečnosti může být pes „čistý vegetarián“ a pokud bude tato rostlinná strava poskládaná správným způsobem, bude bez obtíží prospívat. Nicméně, maso je koncentrovaným a chutným zdrojem bílkovin, minerálních látek a vitaminů a poskytuje zvířatům také energii. To vše pak znamená, že má smysl, aby bylo maso součástí psí stravy.

 

3. Můj pes často žere hodně trávy? Proč to dělá? Může mu to ublížit?

Důvod, proč někteří psi často a rádi konzumují trávu, není vědecky podložen. Je však známo, že psi mají rádi věci s výraznou vůní. Proto se předpokládá, že jim čerstvá tráva „voní“ a/nebo že z ní cítí pach jiného psa a snaží se tak toto místo získat jako své teritorium.  Lidová pověra také praví, že pes žere trávu, aby si vyčistil žaludek. Nicméně ani tento důvod není potvrzen nějakou relevantní studií. Požírání trávy navíc určitě není pro psy škodlivé… právě naopak, tráva je zdrojem celulózy, která je pro zažívací trakt zvířat i lidí prospěšná. Navíc naprostá většina sežrané trávy je nakonec vyloučena ve stolici.

 

4. Proč můj pes náhle přestal jíst krmivo, na které je zvyklý?

Pokud se jedná opravdu o stejné krmivo od stejného dodavatele, může nechutenství vašeho psa znamenat nějaký zdravotní problém. V takovém případě je potřeba sledovat, jak je formovaná stolice a jak se pes chová.  Obě tyto věci napomohou zjistit, zda je pes opravdu nemocný.  Jste-li na pochybách, raději kontaktujte svého veterinárního lékaře a poraďte se s ním, jak dál postupovat. Samozřejmě existuje řada dalších důvodů, proč váš pes nemusí přijímat potravu. Mezi nejčastější příčiny patří následující: bolest nebo jiný problém v dutině ústní, se zuby nebo v hrdle, výraznější změna ve složení/kvalitě krmiva, špatné skladování krmiva. A docela často se tento problém vyskytuje u levnějších značek krmiv, kdy tato nemají ustálenou recepturu a každá výrobní šarže se poměrně výrazně liší ve svém složení a to má samozřejmě vliv i na rozdílnou chuť krmiva.

 

5. Můj pes neustále sbírá na vycházce odhozené zbytky jídla  - měl bych vyměnit stávající krmivo?

Někteří psi jsou opravdu skvělí „pátrači“. Na procházce většinou opravdu objeví všechno, co se objevit dá a pro jistotu to hned ochutnají.  Je velmi obtížné zjistit, co a kolik pes spotřebuje tímto způsobem během dne a popř. podle toho upravit jeho denní dávku krmiva.  Proto je nejlepší, když zamezíte těmto náhodným příjmům na procházce. V misce doma pak připravíte/podáte takové krmivo, kterému věříte a máte ho vyzkoušené.  Způsoby, jak dosáhnout toho, aby pes na procházce „nesbíral“ není mnoho … samozřejmě je možné cvičit psa na „poslušnost“. Nicméně všichni víme, že jakmile pes vycítí, že se na něj zrovna nedíváme, určitě se pokusí něco zbaštit. Další možností je náhubek, nicméně „šikovným“ jedincům ani ten v sežrání „dobroty“ nezabrání.  U některých zabere to, že je na procházce pravidelně „odměňujeme“ psími pamlsky, které máme sebou. Samozřejmě ale musíme myslet na to, že i ony jsou zdrojem energie a musíme je tedy zakalkulovat do doporučené denní krmné dávky a tu adekvátně snížit.

 

6. Proč můj pes začal mít doma „nehody“, když to před tím nikdy nedělal?

Pokud se váš pes začne doma pomočovat nebo kálet, navštivte svého veterinárního lékaře. Ten provede sérii základních vyšetření, které mu pomohou v rozhodnutí, zda je váš pes nemocný nebo zda pouze došlo k poruše chování třeba jako projev nějakých změn ve vaší domácnosti. Ať už je příčina jakákoli, veterinární lékař vám ji pomůže zjistit a navrhne vám také řešení. Návštěvu veterinárního pracoviště raději neodkládejte. Váš pes se určitě cítí „provinile“ a trpí tím, co „provedl“.  Také naprostá většina onemocnění je nejlépe řešitelná ve svých počátcích.  Nejčastějšími příčinami pomočování bývá: onemocnění ledvin, močového měchýře, dělohy, ale také hormonální problémy jako je cukrovka a poruchy činnosti štítné žlázy. Příčiny však mohou být i jiné. Pouze veterinární lékař je schopný správně problém diagnostikovat a léčit.

 

7. Nos mého psa je suchý a teplý – je to příznakem nemoci?

I když si většina lidí myslí, že nos zdravého psa musí být vlhký a studený, není to pravda. I zdraví psi běžně mívají nos teplý a suchý. To zda má pes horečku nebo ne zjistíte pouze tak, že změříte jeho teplotu v konečníku. Teploměr je potřeba zasunout cca 2cm do hloubky a pokud se nejedná o rychloběžku, je potřeba vydržet měřit okolo 2 minut. Normální teplota v konečníku u psa je vyšší než u člověka a běžně dosahuje 37-37,5°C. 

 

8. Proč můj pes žere trus? Chybí mu nějaké živiny nebo vitamíny?

Tato situace není opravdu příjemná, ale opět nikdo přesně neví, proč se tak děje. Je známo, že psi zkoumají své okolí a získávají o něm informace hlavně pomocí svého nosu. A samozřejmě jim „voní“ něco, co má intenzivní zápach/vůni. Majitelům to může přijít odporné, ale psi to prostě dělají. Někteří dokonce požírají vlastní trus. Někteří lidé se domnívají, že psi požírají trus proto, že jejich psovi chybí některé látky nebo živiny. Jiní zase věří, že to je to běžnou součástí jejich přirozeného chování (efektivně "vyčistí" a eliminují stopy jiných psů na území). Z lékařského hlediska toto chování není abnormální a v podstatě není pro psa škodlivé. Vhodné je takové psa častěji odčervovat proti běžným vnitřním parazitům (interval 4x do roka by měl být dostatečný), protože pozřený trus může obsahovat vajíčka některých vnitřních parazitů.

 

9. Je vhodné, abych nechal svého psa/fenu vykastrovat?

Pokud svého psa/kočku nevyužíváte k chovu pravidelně, je vhodnější podstoupit chirurgický zákrok. Může to vypadat „nepřirozeně“, ale to, že chováte svého psa/kočku doma a neumožníte jim se pářit, je pro ně mnohem větší stres. Navíc je prokázáno, že kastrovaná zvířata jsou daleko méně ohrožena mnoha nemocemi a dožívají se tak vyššího věku. Pokud zvíře chirurgický zákrok podstoupí, snížení se riziko tvorby nádorů na mléčné žláze fen (čím dříve se kastrace provede, tím je efekt vyšší) a/nebo vznik nádorů prostaty u psů, méně často je diagnostikována také cukrovka a upraví se i chování. Zvířata v období říje neutíkají a nezpůsobí si tak úrazy (nejčastější příčinou úmrtí kocourů je přenos infekčních onemocnění z ran při soubojích o samici nebo přejetí autem v období říje). U koček nedochází k nekontrolovanému množení a vy neřešíte 3x do roka problém, co s koťaty. A to, že by se změnila povaha vašeho zvířecího kamaráda po kastraci je opět pověra – kočky dál chytají myši, psi dál hlídají dům. Jediné na co se musí myslet, je mírné snížení přísunu energie, protože kastráti obecně „spalují“ pomaleji. Vhodné je tedy snížit krmnou dávku původního krmiva nebo jeho výměna za krmivo typu  „light“ (např. SPECIFIC® CRD-1 Weight Reduction nebo SPECIFIC® CRD-2 Weight Control).

 

10. Proč se můj pes pořád škrábe?

Škrábání je součástí přirozeného chování. V případě, že při se při škrábání začínají objevovat místa bez srsti nebo kůže intenzivně zčervená a její okolí včetně srsti je vlhké, je pravděpodobné, že se již jedná o infekci. Protože příčiny mohou být velmi různé (např. bakterie, kvasinky, roztoči, blechy, ale také různé alergie na prach, pyl, potraviny…..), je potřeba poradit se s veterinárním lékařem. Pouze správná diagnóza umožní efektivní léčbu. Je pravda, že někdy se příčinu ani po delší době nepodaří odhalit a pak se přistupuje k symptomatické léčbě (léčba snižující/zklidňující  příznaky). Do tohoto segmentu jednoznačně patří použití speciálních diet, které mají vysoký obsah nenasycených mastných kyselin, beta-glukanů, minerálů a vitamínů potřebných pro optimální stav kůže (např. SPECIFIC® Omega Plus Support) a/nebo použití diet s omezeným zdrojem bílkovin a sacharidů, na které může být zvíře alergické (např. SPECIFIC® Food Allergy Management s hydrolyzovaným lososem a rýží, který je vhodný také pro štěňata i koťata všech plemen).

 

11. Jak mohu pomoci svému psovi zhubnout?

Stejně jako lidé i psi často trpí nadváhou/obezitou. Příčina je také obdobná a v podstatě jednoduchá. Pokud váš pes přijme za den víc jídla/ kalorií, než potřebuje, je jejich „přebytek“ ukládán ve formě tukových zásob. Pokud má váš pes zhubnout, musí tedy přijímat méně jídla/kalorií a to každý den. Tukové zásoby jsou postupně využívány jako zdroj energie a váš pes opět dosáhne zdravé tělesné váhy. Použití dobré redukční diety je zdaleka nejbezpečnější, nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak pomoci vašemu psovi/kočce zhubnout. (např. pro psy SPECIFIC® CRD-1/CRW-1 a Weight Reduction nebo SPECIFIC® CRD-2 Weight Control nebo pro kočky SPECIFIC® FRD/FRW Weight Reduction). Redukční diety jsou vybalancovány tak, že zvířeti poskytují všechny nezbytné živiny a zabezpečí jejich „zdravé hubnutí“. Aby ale bylo dosaženo očekávaného efektu, je potřeba zajistit, aby zvíře přijímalo pouze tuto dietu bez dalších pamlsků nebo zbytků ze stolu a to po celou dobu, kdy hubne. Pokud budete všechna tato pravidla dodržovat, určitě budete úspěšní i vy. Váš pes/kočka budou nejen hubenější, ale i aktivnější a šťastnější. 

 

12. Můj pes půjde na operaci, jak ho mám po návratu domů krmit?

Je pravda, že po chirurgickém zákroku nebo v období nemoci mají pes/kočka tendenci hůře přijímat původní krmivo. A samozřejmě je v tomto období příjem dostatečného množství krmiva velmi důležitý a napomáhá rychlejšímu uzdravení. Pokud pozorujete, že váš pes/kočka přijímají granule hůře, můžete jim je nabídnout ve vlhčené podobě. Ideální je danou krmnou dávku přelít teplou vodou (ne vařící, aby nezničila vitamíny a ostatní složky náchylné na vysokou teplotu a aby se zvíře nepopálilo). Granule přelité teplou vodou nechte před podáním zvířeti cca 5-10 minut odstát, aby nabobtnaly a měly teplotu mezi 24-37°C (pokojová až tělesná teplota). U některých druhů diet/krmiv je také možné použít vlhkou formu této diety/krmiva nejčastěji ve formě paštik. Ty jsou vhodné hlavně v době intenzivní péče. Obsahují až 80% vody a mnoho zvířat je preferuje před granulemi.

 

13. Proč mému psovi zapáchá z tlamy?

Zápach z tlamy je nejen nepříjemný, ale může být také projevem vážného onemocnění. Je potřeba prohlédnout záhyby kůže i sliznic na pyscích, prohlédnout dutinu ústní a zuby a zjistit, zda není v těchto oblastech zánět, poranění, cizí těleso apod. Zápach může ale také pocházet až ze žaludku nebo může být příčinou těžkého selhání ledvin. Pokud si nejste jisti příčinou a/nebo objevíte např. zvýšené množství zubního kamene, cizí těleso či poranění v dutině ústní, požádejte o pomoc svého veterinárního lékaře.

 

14. Může můj pes jíst krmivo, které dávám kočce?

Pokud čas od času zbaští krmivo vaší kočky, určitě se nic dramatického nestane. Nicméně dlouhodobé podávání kočičích diet/krmiv psům je zcela nevhodné. Psi jsou všežraví, kočky patří mezi masožravce. To je také předurčuje k jiné skladbě potravy. Pokud by pes dlouhodobě přijímal kočičí dietu/krmivo, dostával by daleko více bílkovin a ohrozil tak hlavně funkci svých ledvin a pravděpodobně by přibral na váze a stal se obézním.

Takže myslete na to (a nejen při krmení), že kočka opravdu není malý pes ….