Články

Výživa ako súčasť terapie

Definovaná výživa u psov a mačiek je základnou súčasťou podpornej terapie. Správna voľba krmiva a diéty je najlepšou prevenciou vzniku ďalších ochorení.


Přílohy

Řada krmiv a diet Specific 2020

Receptury krmiv a diet SPECIFIC® jsou vyvíjeny a zdokonalovány v úzké spolupráci jak s nezávislými odborníky na výživu, tak s veterinárními univerzitami a jejich lékaři. Důvodem je, že se výživa psů a koček stala právoplatnou a nedílnou součástí prevence a léčby mnoha onemocnění, a je tedy nezbytné reagovat na nejnovější poznatky a trendy.


Přílohy

Moderní trendy ve správné výživě koček a psů

Dobře živené zvíře potřebuje víc, než jen dostatek jídla. Aby mohlo růst, rozvíjet svůj potenciál a zůstat aktivní a zdravé, musíme mu dopřát ty správné živiny.


Přílohy
pdfModerní trendy výživy [pdf, 934 kB]

Role výživy v managementu alergické dermatitidy - 2019

Dermatologické obtíže jsou u psů a koček poměrně běžné. Okolo 20 % návštěv veterinárního pracoviště souvisí s dermatologií.


Specific trendy & novinky - 2019

Receptury veterinárních diet & krmiv SPECIFIC® jsou vyvíjeny a zdokonalovány v úzké spolupráci jak s nezávislými odborníky na výživu, tak s veterinárními univerzitami a jejich lékaři.


7 důvodů, proč vybrat Specific - 2018

catdog - náhledPoskytněte kočce
& psovi výživu,
kterou si zaslouží.

 

 

 


Specific pro kočky - změny v 2018

catRádi bychom Vás informovali o změnách, které se týkají všech produktů Specific® pro kočky. Tyto změny zahrnují jak vylepšení receptur, tak novou grafiku, obaly i velikosti balení, které nyní umožňují snazší manipulaci a zajišťují dlouhodobou trvanlivost všech produktů.


Přílohy

Specific v otázkách - 2018

Často kladené otázky v souvislosti se změnami v produktové řadě SPECIFIC®

 

Proč došlo ke změnám v produktové řadě Specific® ?
Specific® diety pro kočky jsou stále stejné, velmi kvalitní produkty, které jsou vyráběny podle stejného protokolu a ingredience jsou nakupovány stále od stejných dodavatelů. Vylepšili jsme některé složky tak, abychom vyhověli jak nejnovějším poznatkům v oblasti výživy, tak nově platné legislativě. Tato značka se nyní navíc pyšní novým, modernějším vzhledem.

 


Přílohy

Klinické diety jako podpora léčby hyperadrenokorticismu u psů

CEDHyperadrenokorticismus (HAC) je onemocnění, které vyžaduje medikamentózní léčbu a v některých případech i chirurgický zákrok. Nicméně některé z běžných komplikací této nemoci můžeme lépe zvládat i za pomocí podpůrných opatření, mezi které určitě patří speciální výživa. Ta pak jednoznačně zlepšuje kvalitu života a prodlužuje jeho délku. Proto se doporučuje zahrnout nutriční hodnocení jako pátý bod při vyšetření základních životních funkcí každého psa a kočky. Také u psů s diagnózou hyperadrenokorticismu je potřeba věnovat zvýšenou pozornost jejich výživě. Při klinickém vyšetření nesmíme zapomenout na: posouzení věku psa, stav jeho tělesné kondice a skóre svalové kondice, dále posoudit přítomnost souběžných klinických stavů, jako jsou kožní problémy, špatná kontrola glykémie, hypertenze, hyperlipidémie, funkce srdce, ledvin a imunitního systému. Na základě výsledku všech vyšetření by pak pro každého jedince měla být vybrána/doporučena správná výživa.


Správná výživa pro podporu léčby hypotyreózy u psů

Hypotyreóza je onemocnění, které vyžaduje lékařský zásah a to především medikamentózním doplněním hormonů štítné žlázy. Nicméně některé z běžných komplikací této nemoci můžeme lépe zvládat i za pomocí podpůrných opatření, mezi které jednoznačně patří speciální výživa.


Potravní alergie a intolerance - shrnutí

Problematika nežádoucí reakce „alergie“ na krmivo u psů a koček

  • neočekávané reakce organismu na složky potravy s různými klinickými projevy od zvracení, přes průjem a svědění, plus mnoho dalších)
  • může tvořit až 10 -20 % všech alergií psů a koček 

Základní orientace v dietách Specific pro snížení hmotnosti

PSI:  Specific® CRD-1/CRW-1 Weight Reduction, Specific® CRD-2  Weight Control,
Specific® CED Endocrine Support

 

KOČKY:  Specific® FRD/FRW  Weight Reduction, Specific® FXD Adult, Specific® FXW Adult,
Specific® FND Neutered Young


Obecné informace ke Specificu

Specific logoPrincipy dávkování krmiv a diet
Psi a kočky NEPOTŘEBUJÍ denně přesné množství krmiva (g).
Psi a kočky POTŘEBUJÍ DENNĚ PŘESNÉ MNOŽSTVÍ ENERGIE.
Proto musí být všechny živiny sladěny na jednotky energie (ME) a ne na gramy.


Přílohy

Komplexní péče o starší psy a kočky - shrnutí

- náhledSpecific® Senior – CGD/CGW a FGD/FGW  + programy prevence

 

Kdy se stává pes a kočka „seniorem“ ?

Idexx VML – Geriatrický profil

 


Do jaké míry jsou psi masožraví

masožravostŘada majitelů psů si oblíbila takzvanou přírodní výživu ve formě průmyslově vyráběných nebo doma připravovaných krmiv. „Návrat k přírodě“ přitahuje, protože apeluje na naše chápání zdraví. V konceptu přirozené výživy jsou psi prezentováni jako masožravá zvířata. Proto je v přirozených krmivech pro psy záměrně udržován velmi nízký obsah obilovin a dalších složek, které mají vysoký obsah škrobu.


Přílohy

Bezpečnost krmiv - sodík v krmivech pro zvířata

sodíkSodík je esenciální prvek a i když v některých extrémních případech
může dojít k jeho nedostatku, normálně jsou psi i kočky
adaptováni na velké rozdíly v jeho příjmu potravou.


Nežádoucí reakce na krmivo u psů a koček

alergieNežádoucí reakce na krmivo jsou jednou z velmi četných diferenciálních diagnóz pruritu psa i kočky. Jedná se o neočekávané reakce organismu na složky potravy.


Růst a skeletální vývoj štěňat

štěňataTělesná hmotnost psa dosažená v dospělosti je daná především genetickými faktory. Rychlost růstu však může být ovlivněna výživou. Je-li příjem energie příliš nízký, bude rychlost růstu opožděna.


Pruritus tlapek u tříletého boxera

boxerLéčba a dávkování popsané v této kazuistice je výlučně na uvážení autorů a je  založeno  na jejich vlastních klinických zkušenostech. Každý veterinární lékař je zodpovědný za dodržení místních veterinárních předpisů.


Přílohy

Vliv nutriční podpory u psů a koček na úspěch hospitalizační péče

- náhledDodávání energie, a to i v malém množství odpovídajícím záchovné dávce, má pozitivní vliv na výsledek hospitalizace a propuštění zvířat. Hlavním negativním faktorem je závažnost onemocnění, která má zároveň vliv na příjem energie.


Přílohy
pdfVliv nutriční podpory [pdf, 372 kB]

Bílý závod černých psů aneb Mistrovství světa ve výkonu velkých kníračů 2012

- náhledMistrovství světa ve výkonu kníračů má tradici již dvacet jedna let. V pořádání tohoto závodu se střídají země Evropy celkem pravidelně a pořadatelství je poctou a velkou výzvou.


Přílohy

Směrnice pro posouzení nutričních ukazatelů

Výživa - náhledWSAVA se podílela na ustanovení celosvětově uznávané standardizace pěti životních funkcí, které jsou součástí standardního klinického vyšetření malých zvířat. Patří sem:
1. Teplota
2. Počet tepů
3. Počet dechů
4. Hodnocení bolesti
5. Hodnocení výživného stavu


Víte, že...

 

kuchar - náhledVíte, že v loňském roce prováděl list organizace německých spotřebitelů rozsáhlý test redukčních diet určených pro psy?
Víte, že Specific CRD 1 v tomto testu zvítězil?


Přílohy
pdfVíte, že... [pdf, 2023 kB]

Aktuální trendy ve složení diet pro psy a kočky s gastrointestinálními problémy

4782238 - náhledIncidence  gastrointestinálních onemocnění (GIT) u psů je 15%, přičemž nejčastějším projevem je průjem. U koček se incidence pohybuje mezi 11% - 14%.

MVDr. Martina Mudráková, s využitím materiálů společnosti Dechra


Kastrace koťat a jejich výživa

KotěSPECIFIC™ FND Neutered Young
Nové krmivo Specific určené pro mladá kastrovaná koťata

MVDr. Zuzana Svobodová, Ph.D., s využitím materiálů společnosti Dechra

Převzato z časopisu Herriot, č. 23


Přílohy

Specific CKD Heart & Kidney Support

pes
Dieta pečlivě sestavená tak, aby vyhovovala jakémukoli stádiu

a jakékoli kombinaci onemocnění srdce - ledvin - (jater)

MVDr. Zuzana Svobodová, Ph.D. S využitím materiálů společnosti Dechra

Převzato z časopisu Herriot, č. 23


Přílohy

Boj s nadváhou a obezitou za pomoci klinických diet Specific

PodzimPodzim = plískanice = možné snížení tělesné aktivity psů

MVDr.Martina Mudráková s využitím materiálů společnosti Dechra

Převzato z časopisu Herriot, č. 24


Důležité sdělení

Informace o změně indikace produktu SPECIFIC® CDD-HY a FDD-HY Food Allergy Management.

Nově je tento produkt určen pro věkovou kategorii dospělých zvířat (na obalech je nově uvedeno „ADULT“). Dosud byl tento produkt indikován i pro štěňata (na obalech bylo uváděno „ALL AGES“).

Důvodem změny indikace u těchto dvou diet je, že podle nových údajů FEDIAF (The European Pet Food Industry Federation)* byly doporučeny vyšší hladiny nenasycených mastných kyselin NMK (omega 3 - EPA & DHA) pro krmiva/diety pro březí feny a kočky & štěňata/koťata v prvním období po porodu, které mají vliv na vývoj mozku. Společnost Dechra se nicméně rozhodla hladiny NMK nezvyšovat, protože navýšení by mohlo způsobit zdravotní komplikace u stabilizovaných pacientů používajících tyto speciální diety.

* Evropská agentura vydávající standardy pro výrobce průmyslových krmiv pro psy a kočky obsahující doporučený minimální a popř. maximální obsah živin v sušině kompletního krmiva