Často kladené otázky v souvislosti se změnami v produktové řadě SPECIFIC®

Proč došlo ke změnám v produktové řadě Specific® ?

Specific® diety pro kočky jsou stále stejné, velmi kvalitní produkty, které jsou vyráběny podle stejného protokolu a ingredience jsou nakupovány stále od stejných dodavatelů. Vylepšili jsme některé složky tak, abychom vyhověli jak nejnovějším poznatkům v oblasti výživy, tak nově platné legislativě. Tato značka se nyní navíc pyšní novým, modernějším vzhledem.

 

Co znamená chelátované?

V souhrnu to znamená, že chelátované minerály jsou v těle lépe vstřebávány. Chelátované minerály jsou vázané na aminokyseliny, které usnadňují jejich vstřebávání v těle. Jsou zároveň iont pozitivní, tudíž neblokují vstřebávání ostatních minerálů. Minerály si mohou v procesu absorpce vzájemně konkurovat s ostatními minerály a mohou také blokovat absorpci vitamínů. Zinek například blokuje absorpci železa, vápník může blokovat absorpci zinku a železo může blokovat vstřebávání vitamínu C a zinku. Běžné minerály zase mohou zvýšit degradaci vitamínu C, vitamínu A a vitamínů skupiny B.

Zatímco některé minerály jsou poměrně efektivně absorbovány i bez chelace, tak jakékoliv změny v prostředí gastrointestinálního traktu mohou tuto situaci významně změnit, což hraje velmi důležitou roli u nemocných zvířat nebo pacientů v rekonvalescenci. Právě pro tyto pacienty jsou nyní mnohé minerály v chelátové vazbě, abychom zajistili, že i v době nemoci, budou schopni vstřebat vše, co krmivo & dieta a nabízí.

 

Jakým způsobem došlo ke výšení chutnosti krmiv?

Začali jsme používat novou kombinaci suchého a mokrého potahu krmiva, které bylo vytvořeno přesně podle našich požadavků. Nové zchutňující látky mají velmi krátké peptidové vazby a minimalizují tak riziko vzniku alergických reakcí nebo potravinových intolerancí. Pro kočky jsou zároveň velmi chuťově atraktivní. V našem čtyřdenním testu chutnosti upřednostnilo 96 % koček vylepšenou verzi FXD před tou předešlou.

 

Proč jste ukončili výrobu produktu Specific® FSD Struvite Dissolution?

Při dlouhodobém sledování léčby koček se struvitovými krystaly a kameny bylo jednoznačně prokázáno, že Specific® FCW a FCD Cyrstal Management jsou v rozpouštění kamenů stejně efektivní jako Specific® FSD Struvite Dissolution, ale z pohledu dlouhodobého užívání jsou bezpečnější. Neustále totiž existovalo potencionální riziko, že by někteří chovatelé mohli používat u svých koček Specific® FSD Struvite Dissolution jako dlouhodobou terapii a poškodit tak zdraví svých zvířat. Jelikož máme v nabídce dva produkty, které jsou v terapii stejně efektivní, rozhodli jsme se z etických důvodů vyřadit z nabídky potencionálně rizikový produkt.

 

Proč již při výrobě konzervovaných krmiv nepoužíváte hovězí maso?

Nově bylo hovězí maso vyhodnoceno za jedenu ze 4 nejčastějších složek způsobujících u koček (i u psů) potravou indukované alergické reakce.

Poznámka: Granule Specific® pro kočky (i pro psy) již hovězí maso neobsahují dlouhodobě.

 

Proč došlo ke změně instrukcí ohledně podávání krmiva?

Existuje nová standardizovaná metoda pro výpočet hodnoty metabolizovatelné energie krmiv pro zvířata v zájmových chovech. Metoda je doporučena CEN (Evropským výborem pro normalizaci). Přepočtem podle CEN bylo zjištěno, že dojde ke snížení o +/- 5 % vypočítané hodnoty energie u všech druhů SPECIFIC®.

 

Proč jste změnili antioxidanty?

Začali jsme používat přírodní antioxidanty jako je vitamín C, tokoferol a extrakt z rozmarýnu.

 

Proč jsme změnili označování ingrediencí?

Ingredience jsou nyní uvedeny jako jednotlivé složky, nejsou tedy pouze zařazeny do kategorie. Majitel tak dostává přesnější informace o složení a my se tak můžeme se vyhnout používání termínů jako je např. derivát.

 

Proč používáte rybí moučku?

Při výrobě našich krmiv používáme zejména ryby, protože jsou z hlediska zastoupení aminokyselin zdrojem vyvážených proteinů a protože toto zastoupení je pro zvířata v zájmových chovech ideální. Není tedy nezbytné přidávat při výrobě uměle vyrobené verze těchto aminokyselin. Rybí moučka je koncentrovaným zdrojem bílkovin, tuků a dobře stravitelných minerálů.

Rybí moučka je vyráběna buď z průmyslově ulovených ryb (malé ryby nevhodné pro lidskou spotřebu), nebo z drobů po zpracování ryb pro lidskou spotřebu (zůstávají po odříznutí filetů). Pochází z řízeného rybolovu kontrolovaného MCT a je tedy původem z ekologicky udržitelných zdrojů.

Složení rybí moučky se může měnit, stejně jako její barva. Odchylky v barvě rybí moučky se mohou projevit v barvě granulí (barva je mimo jiné také závislá i na použití syrových surovin).

 

Proč jste změnili velikost balení?

Abychom sjednotili aktuálně ne zcela konzistentní řadu (aktuálně jsme nabízeli kočičí granule v těchto baleních: 0.9kg, 1kg, 1.2kg, 1.5kg, 2kg, 2.5kg, 3kg). Nově budou tedy dostupná tato balení:

  • 400g: smysluplnější testovací balení (krmení pro kočku na jeden týden)
  • Balení granulí v pytlích o váze 2kg a možnost zakoupení „většího“ balení o váze 6kg, kdy se jedná o kartonový box, ve kterém jsou umístěny 3 pytle o váze 2kg. Výhodou tohoto balení je zejména čerstvost nově otevřených menších balení.
  • Šetrnější vztah k prostředí, kdy certifikované obaly (FCS) snižují spotřebu použitých plastů o 8 % a náklady na dopravu o 35 %.

Proč jste zrušili balení 100g , tzv. vzorky?

  • Vyšli jsme z našich zkušeností z terénu. Chovatelé v anketách opakovaně potvrzovali, že vzorky balení obsahující 100 g je nepřesvědčovaly k nákupu většího balení. Stejnou zkušenost nám potvrzovali také veterinární lékaři, kteří upřednostňovali informace o změně krmiva & diety v průběhu více než jednoho dne. Veterináři opakovaně potvrdili, že je pro ně mnohem výhodnější prodat menší balení, které umožní chovateli změnit krmivo v průběhu 7-10 dní a zaručit mu tak 100 % jistotu, že může žádat své peníze zpět, pokud bude nespokojen.

 

Proč jste odstranili otvor na uchopení balení?

Odstraněním otvoru pro snadné uchopení balení jsme dosáhli významného snížení množství použitých plastů. Veřejnost se nyní velmi aktivně zajímá o plasty, jejich používání a ekologický dopad zejména na oceány. Jakmile bude dostupná taková technologie, která nám umožní používat biologicky odbouratelné obaly, obratem ji využijeme pro výrobu obalů pro Specific®. Nyní je však naším hlavním cílem snížit co nejvíce množství použitých plastů.